Utanç verici utanmalar

Faize Özdemirciler – Tam bir bataklığa dönüşmüş sosyal medyada, ortalık ‘utanan’/ ‘utanmaz’ paylaşımlardan geçilmiyor son günlerde…

Herkesin meğer “Afrika”nın logosundaki maymuncuğa dair söyleyecek ne çok sözü varmış…

Bir sabah uyandılar ve “Afrika”nın ırkçılığını keşfettiler…

“Utandım, çok utandım” diye başlıyorlar, ah da bugüne kadar nasıl da farkedememişler logodaki ‘ırkçı’ maymuncuğu…

Farketseymişler ne olacaktı? Acaba 22 Ocak saldırısında “Afrika”ya destek vermek yerine onlar da mı taşlayacaklardı bu ‘ırkçı’ gazeteyi?

Evet, böyle bir soru soruyorum, çünkü ‘utanan’ paylaşımları yapanların çoğu, 22 Ocak’ta “Afrika”ya destek verdiklerini özellikle vurgulama gereği duyuyorlar, orada ciddi bir sıkıntı hasıl olmuş demek ki…

Bu ülkedeki görmeyen duymayan konuşmayan maymunları seçip meclise gönderirken ve siyaset sahnesinde seyrederken utanmayanlar “Afrika”nın gören duyan konuşan maymuncuğundan utanıyorlar şimdi…

Daha geçen sene huzur operasyonu adı altında KKTC’nin şanlı polisi Mağusa sokaklarında siyah avına çıkmıştı, siyah bir genç ellerini havaya kaldırmıştı, buna rağmen onu kelepçeleyip götürmüşlerdi, o zaman utanmamıştın, ama şimdi tam sırasıdır, utan!

Utan, ama sen asıl “Afrika”ya ırkçı dediğin için utan!

Polis bir Kürt kadının evine baskın yapıp yasak kitap aradığında ve kadını ertesi gün elleri kelepçeli mahkemeye götürdüğünde de utanmış mıydın?

Bu ülkede hiçbir kriminal olaya adı karışmamış bir Kürt emekçi bir akşam ansızın gemiye bindirilip sınırdışı edildiğinde de utanmış mıydın?

Tamam, utanmadıysan bile hiç önemli değil, şimdi bir maymuncuğa yükleyeceğin anlamlara dört elle sarıl ve utan, öyle bir utan ki şu ana kadar utanmadığın bütün rezilliklere değsin!

Senin tepende ırkçılığın alası faşizmin Allahı var utanmıyorsun da, bir maymuncuktan mı utanıyorsun?

Faşizme karşı Afrika’nın yanında durdum ama şimdi Afrika’nın ırkçılığına karşı siyahların yanında duruyorum diyebildiğine göre, kafan çok karışık senin, utan!

Peki ya “Değiştirin logonuzu da üzülmesin artık bu Afrikalı çocuklar” deyişinde bir tuhaflık yok mudur sence?

Bana kalırsa siyahlara acıma duygusuyla harmanlanan bu yaklaşımdır asıl ırkçı ve aşağılayıcı olan, çünkü acıma duygusu acıyanı acınan tarafın üstünde tutar, acıyan yukarıda acınan aşağıdadır daima, acıyan ile acınan iki eşit taraf değildirler…

“Afrika”nın logosundaki maymuncuğu aşağılama olarak görüyorlarmış, üzülüyorlarmış, onu değiştirmemizi istiyorlarmış, bunu görüyorsun da, saldırgan, tehditkâr ve küstah tavırlarını neden görmüyorsun?

Bakın, logomuzu değiştireceğimizi açıkladıktan sonra bile ne diyor sizin o dört elle sarılıp kışkırttığınız ve sırf siyahtır diye ayrıcalık göstererek haklı saydığınız Emmanuel: “Logoyu değiştirmek yetmez, yanlış olduğunu kabul etmek ve özür dilemek gerekir. Değişen logo zafer değil. Savaş henüz kazanılmadı.”

Bu fanatik tavrını kime/kimlere borçlu?

Tabii ki, onun şikâyetini fırsat bilip bunu “Afrika”ya karşı bir linç kampanyasına dönüştüren liberal fonculara ve sosyal medyada günlerdir salya sümük ‘utanıp’ duranlara…

Utanın tabii…

Bir gün belki bugün utandığınız ‘şey’ için de utanırsınız…

Çünkü, utanç verici utanmalardır bunlar…

(Görsel: Senih Çavuşoğlu)
(21 Haziran 2020 tarihinde Afrika gazetesinde yayınlanmıştır)

About the author